Historia Szkoły

SONY DSC

Gdy 150 lat temu św. Jan Bosko rozpoczynał działalność edukacyjną, nie przypuszczał, że jego wizja wychowywania dzieci i młodzieży na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan tak upowszechni się na całym świecie.
Niemal w każdym kraju spotkasz dziś placówki wychowawcze prowadzone przez Rodzinę Salezjańską, będącą kontynuatorem wizji i marzeń św. Jana Bosko. To dziesiątki czy nawet setki tysięcy ludzi, złączonych jedną ideą. Ideą wychowania uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Przez kilkadziesiąt lat w naszej Ojczyźnie rządy komunistyczne nie pozwalały na realizację wychowania w stylu salezjańskim. Po zmianach z początku lat 90-tych ubiegłego wieku, wraz z nowymi rozporządzeniami w sprawie edukacji dzieci i młodzieży, wizje św. Jana Bosko i salezjańskie tradycje wychowania młodego pokolenia mogły wreszcie wzbogacić edukacyjną mapę Polski.
Od ponad 20 lat salezjański styl wychowania jest obecny w Lubinie. To tu rozwinęły się dwie szkoły (gimnazjum i liceum), do których uczęszcza obecnie ponad 500 uczniów, tu działa Salezjańskie Centrum Sportowe Amico Lubin, tu również dzieci i młodzież gromadzą się w Oratorium, stanowiące samo sedno pomysłu wychowawczego św. Jana Bosko.
Życie jest niejednokrotnie trudne, przynosi nam wiele przeciwności. I my również musieliśmy się z nimi zmierzyć. Tworzone o nas nieprawdziwe mity próbowały zniechęcić do wstąpienia w nasze szkolne progi. Pozwoliły nam one jednak wyjść z tego jeszcze mocniejszymi i nowocześniejszymi. Świadczą o tym zarówno pracownicy naszego liceum jak i wspaniali absolwenci, których imiona i nazwiska znajdziesz na Ścianie Pamięci. To ponad tysięczne grono ludzi, których drogi wprawdzie niejednokrotnie się rozeszły, ale to, co rzetelnie wypracowali sobie w murach liceum salezjańskiego w Lubinie mocno dziś procentuje.
Dni i lata biegną. Historia nie kończy się. I nasza historia może stać się częścią Twojej wyjątkowej historii życia. Zapraszamy w nasze progi!