Święto Patrona Szkoły | 31 stycznia

Święto Patrona Szkoły | 31 stycznia

Wokół nas są (i byli) ludzie, którzy posiadają niezwykły dar inspirowania innych do czynienia dobra. Należał do nich św. Jan Bosko (czy jak częściej mówimy w naszych salezjańskich środowiskach – po prostu Ksiądz Bosko). W połowie XIX wieku – w czasie tzw. rewolucji przemysłowej – dostrzegł on potrzebę wsparcia ubogich i często osieroconych dzieci i młodzieży w ich rozwoju oraz poszukiwaniu szczęścia w życiu.
Rozpoczął od zapewnienia im miejsca na nocleg, nauki czytania i pisania, zdobycia zawodu. Stworzył pierwsze „Oratorium” w turyńskiej dzielnicy Valdocco, czyli przyjazne miejsce, w którym młodzi ludzie mogli rozwijać się intelektualnie, zawodowo i duchowo.
Dziś salezjańskie środowiska wychowawcze są w ponad stu krajach świata, w Polsce od 1898 roku. Jednym z nich są lubińskie szkoły salezjańskie: podstawowa im. św. Dominika Savio (wcześniej gimnazjum) oraz liceum im. św. Jana Bosko.
Z okazji święta patronalnego życzymy wszystkim w szkolnej społeczności, absolwentom naszego liceum oraz sympatykom dzieła salezjańskiego wszelkiej pomyślności, radości na co dzień, optymizmu w trudniejszych momentach życia i oczywiście Bożego Błogosławieństwa na każdy dzień.
Ze względu na sytuację pandemiczną, nie możemy wspólnie świętować uroczystości Księdza Bosko. Zachęcamy Cię tym bardziej do tego, abyś w najbliższą niedzielę wspomniał podczas Mszy św. (lub w jakimś innym momencie) o tym naszym patronie.

Zobacz co o Księdzu Bosko mówią niektórzy z nauczycieli, a jeśli masz ochotę sprawdzić swoją wiedzę o życiu Księdza Bosko, zagraj w KAHOOTA (kliknij)!

A jeśli masz więcej czasu, obejrzyj film o Księdzu Bosko

Skip to content